DENEMELER
DENEMELER
avatar
22 Mart, 2021
306 gösterim

BAŞLARKEN / RECEP ŞEN / GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Merhaba sevgili okur! Ol deyince olduran, gönüllerimizi iman nuruyla dolduran Yüce Allah’ın adıyla başlayalım söze. Gergef Edebiyat Dergisi olarak ilk sözümüz böyle başlasın. Edep ve edebiyatı önceleyerek çıktık bu gönül yolculuğuna. Çilesi çekilmemiş, kuru iddialarla dolu malayani sözlerin gürültü kirliliğine bürünüp havada uçuştuğu bu dünyada gönül sesimizin dost gönüllerde yankı bulmasıdır dileğimiz.
 
Sözün gücüne inananlardanız. Söz odur ki gönle ferahlık düşüre, söz odur ki kardeşliğimize vesile ola. Söz odur ki Yunus diliyle, “ Bu cihan cehennemini/ sekiz uçmağ ede.” Süslü sözler değil, gönle dokunan, gönül gergefinde işlenen, edebi derinliği olan sözler yer alsın istiyoruz sayfalarımızda. Öykülerimizde, şiirlerimizde, söyleşilerimizde, deneme yazılarımızda bunu hedefliyoruz. Nefsimizin tuzağına düşmeden, kırmadan, dökmeden, böbürlenmeden, ayırmadan, kardeşçe, dostça, muhabbetle söyleşelim istiyoruz.
 
Herkes gönlünün renginde konuşur ve yazar. Gönlümüzü bu gönlün sahibine verdiysek oradan dökülen her hece, her kelime anlamlıdır bizim nazarımızda. Bu toprağın sesi dile gelsin eserlerimizde. Devletimiz ve milletimiz kıyamete kadar daim olsun. Kültür ve sanat dünyamıza katkı adına biz de bu yolda bir çaba sarf edelim. Şanlı ecdadımız, hepsi birer şaheser niteliğinde olan kütüphaneler dolusu eserler bıraktılar bize. Onlar görevlerini hakkıyla tamamladılar bu dünyada. Ya biz? Bizler ne bırakacağız yarınlara şu kısacık ömrümüzde? Bizim de bir sorumluluğumuz var doğduğumuz, havasını teneffüs ettiğimiz, suyunu içtiğimiz, ekmeğini yediğimiz, gönül verdiğimiz bu topraklara karşı.
 
Bu sorumluluğun idrakinde olarak, ecdadımızın bize miras bıraktığı yolumuzu ışıtan kutlu geleneğimizin izinde, ruhumuzu besleyen medeniyet pınarımızdan kana kana içerek bu çağa taze sözler söylemek mecburiyetindeyiz. Gergef Edebiyat Dergisi de bu yolda gayret eden bir platform olsun. Arzumuz bu.
 
Dergimiz iki ayda bir e-dergi şeklinde yayımlanacak. İnternet sitemizde her ay dergimizde yayımlanan eserleri arşivleyeceğiz. Geleceğe bir ses bırakmanın, yaşadığımız çağa tanıklık etmenin şuuruyla hareket ederek sizlerin karşısına kaliteli, düzeyli eserlerle çıkmak istiyor ve bu anlamda sayfalarımızı da size açıyoruz. Bize e-posta adresimizden ulaşabilir, görüş ve eleştirilerinizi yazabilirsiniz. Ayrıca edebi değer taşıyan, daha önce başka mecralarda yayımlanmamış eserlerinize de sayfalarımızın her zaman açık olduğunu belirtmek isteriz.
 
Bu sayımızda gönül dilini konuşturarak öykü, deneme ve şiirleriyle sayfalarımıza can katan çok değerli dostlarımıza teşekkür ediyoruz.
 
Covid19 pandemisi dolayısıyla zor günler yaşadığımız şu günlerde, daralan gönüllerimize bir nebzecik ferahlık sunabilirsek kendimizi bahtiyar addederiz. Biz millet olarak nice badireleri birlik, beraberlik içerisinde atlattık. İnşallah bu zor günleri de maske, mesafe, temizlik kuralına riayet ederek birlikte aşacağız.
 
Bu vesileyle keyifli okumalar diliyor, yeni sayılarda buluşmayı umut ediyoruz. Muhabbetle kalın.
Recep ŞEN
Genel Yayın Yönetmeni