DENEMELER
DENEMELER
avatar
22 Mart, 2021
194 gösterim

“KIŞ ÇIKACAK ERDİ BAHAR” / Recep ŞEN /Genel Yayın Yönetmeni

Sevgili dostlar, ikinci sayımızla karşınızda olmanın sevinci içindeyiz. Şükürler olsun gönlümüzdeki hayali gerçekleştirme fırsatı veren Rabbimize.

İlk sayımızın ardından gelen olumlu tepkiler ve sizlerin destekleriyle gönül dilimizi konuşturmaya gayret ederek yolculuğumuzu sürdürüyoruz. Bu sayımız için e-posta kutumuza çok sayıda eser geldi. Bu anlamda tüm dostlara emekleri için ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Biz eseri ve eser sahibini önemsiyor ve bir aile olduğumuzu düşünüyoruz bu edebiyat bahçesinde. Bundan dolayıdır ki istisnasız eser gönderen her dostumuzun e-postasına dönüş yaparak cevap verdik, eser sahipleriyle iletişim kurmaya çalıştık. İstiyoruz ki, bir aile olalım, gönül birliği edelim, birlikte sevgi ve güzellikler üretmeye gayret edelim.

Dergimiz yayın kurulu olarak gelen birbirinden değerli eserler arasında seçim yapmakta inanın zorlandık. Yayın ilkelerimiz doğrultusunda sizler için en doğru seçimi yapmaya gayret ettik. Takdir siz değerli okurlarımızındır tabii ki.

Bir tutam bahar esintisi sunmak istiyoruz sizlere bu sayımızda. Malumu âliniz olduğu üzere rengârenk çiçeklerin yeşerdiği bahar mevsimi gönül bağımızda muhabbetin, umudun, yeniden doğuşun tecellisidir. Müjdedir, diriliştir, mutluluktur, ferahlıktır, heyecandır, uyanıştır. Gençlik çağımız, göz aydınlığımızdır. Gençlik yaşa bakmaz “gönül”e bakar elbet. Onun içindir ki gönlü genç olan her yaşta gençtir. Gönlü genç olanların, canını gafletten uyandıranların baharda tecelli eden ilahi güzellikleri seyri de bir başka olur. Ne demişti can Yunusumuz:

Kış çıkıcak erdi bahâr

Cânını gafletten uyar

Cennete döndü her diyâr

Söyle bülbülcüğüm söyle

Bütün dünyayı kasıp kavuran salgın bizi de bunalttı. Kışın kasvet yüklü atmosferinden, ciğerlerimizi üşüten soğuğundan bunaldık evet. Kapanıp kaldığımız dört duvar arası daracık mekânlara sıkıştı kaldı ruhumuz. Şimdi yeniden hayata “Merhaba!” deme vakti. “Merhaba!” diyoruz pırıl pırıl günlere, “merhaba!” diyoruz umuda, sevgiye, yârenliğe, güzelliğe, sağlıkla geçecek güzel günlere… “Merhaba!” hayat!

Hayat hep dertle, gamla geçecek değil ya; gam ile kederi bir yana koyup biraz da coşkun akan suların musikisine, dallarda ötüşen kuşların terennümüne kulak verelim; gönül kapımızı birazcık da olsa neşeye, muhabbete, saadete, bahara aralayalım. Bahar gelsin, gönüllerde bayram olsun.

Bu sayımızda deneme, hikâye, söyleşi ve şiirleriyle güzellikler “yaşasın” diye katkı sunan birbirinden değerli kalem erbabı gönül dostlarımıza “Gergef Edebiyat Dergisi” olarak ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Sevgili dostlar, edebiyat bahçemizde yeni sayılarda tekrar buluşmak arzusuyla selam ve hürmet ederiz.

Recep ŞEN / GENEL YAYIN YÖNETMENİ